۱- مدرک ASF )Agile Scrum Foundation )

این مدرک را شرکت EXIN که از شرکت های مورد تایید AXELOS انگلستان است ارایه می دهد و آزمون پرینس را هم برگزار می کند و مدارک دیگر نیز دارد. آزمون ASF در ایران تنها برگزار کننده اش من هستم. آزمون سختی نیست و با دوره ی ۳ روزه آشنایی با اجایل و اسکرام می توانید در آزمون ASF شرکت کنید. هزینه ی این آزمون نسبت به آزمون ACP کمتر است و دیگر هزینه سفر به خارج را هم نمی پردازید. آزمون تکی هم برگزار می شود.

 

۲- مدرک PSM )Professional Scrum Master)

مدرک PSM جزو مدارک معتبر و شناخته شده در زمینه ی اجایل و اسکرام می باشد. آزمون PSM  توسط مؤسسه ی scrum.org که جزو مؤسسات معروف اجایل و اسکرام است برگزار می شود. آزمون PSM نسبت به آزمون ASF سخت تر است و افراد شرکت کننده در یک ساعت باید به ۸۰ سوال به صورت آنلاین پاسخ دهند و حداقل نیز ۸۵ درصد جواب سوال ها را بدهند و این کار راحتی نیست.

برای آمادگی در آزمون PSM همان دوره ی ۳ روزه  کفایت می کند ولی بهتر است برای آمادگی بیشتر آزمون آزمایشی را بدهند. هزینه ی آزمون PSM در حدود ۱۵۰ دلار می باشد و امتحان داخل ایران حتی به صورت تکی هم برگزار می شود. آزمون PSM دو سطح یک و دو دارد. مؤسسه ی اسکرام مدارک دیگری مثل PSPO نیز دارد.

 

۳- مدرک CSM)Certified ScrumMaster)

مدرک CSM یک مدرک معتبر مؤسسه ی Scrum Alliance است.مدارک دیگر این مؤسسه CSPO  است. مدرکCSM خیلی هزینه بر است و قبول نشدن آن بسیار سخت است. افراد شرکت کننده باید یک دوره ی خیلی گران را بگذرانند و افراد در پایان دوره یک آزمون تقریباً راحتی دارند و مدرک CSM را می گیرند. این امکان در حال حاضر وجود ندارد که مدرک CSM را افراد در ایران بگیرند.

 

۴- مدرک PRINCE2 Agile Practitioner 

مدرک جدیدی است که سال گذشته توسط مؤسسه ی AXELOS انگلستان بر اساس استاندارد PRINCE2 Agile ارایه شده است. در این استاندارد تا حد امکان سعی شده است تا متدولوژی پرینس ۲ برای محیطهای اجایل تطابق داشته باشد. برای اخذ این مدرک لازم است مدرک PRINCE2 Practitioner داشته باشید. اکنون این آزمون در ایران برگزار نمی شود ولی به زودی این امکان فراهم خواهد شد.

 

اگر سوالی در رابطه با این مقاله دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه ها با من در میان بگذارید در اسرع وقت به تک تک سوالات شما پاسخ خواهم داد.